Zdroj: http://candita.cz/index.php?a=novinky/novy-ff-archiv-co-vy-na-to  •  Vydáno: 14.1.2019 22:23  •  Autor: Blanch

Nový FF archív? Co vy na to...

Malá otázka na vás, moji milí čtenáři.

Více ohledně tématiky najdete v samotném článku, prosím, dejte mi znát, co si myslíte, za každý názor máte pomyslného zlatého bludišťáka ;)
Zkuste článek dočíst až na samotný konec, i když to může být náročné ;)


 

 

 

Vážení přítomní, nepřítomní, kadeřnice, automechanici, ochutnávači zvířecího krmiva, kontroloři kvality hnoje, čističi odpadních trubek, inseminátoři a balzamovači mrtvol (protože kdo jiný by sem asi chodil, že)...

 

V dohledné době mám v plánu vytvořit pro vás (čtenáře i autory) fanfiction web


Už jsem se před nějakými dvěma týdny optávala na FB ve skupině s Johnlock tématikou, nicméně protože jsem dnes potvrdila konečně platbu nové domény a začala se vrtat ve skriptech redakčního systému, který hodlám použít, říkala jsem si, že bych se mohla optat i vás zde, pokud vám toto téma na FB uniklo.

 

Jedná se o to, že archív by měl být vhodný nejen pro Johnlock/Sherlock povídky, ale i jiné fandomy. Také nejen pro HP. Pochopitelně je to cílené na slash, ovšem není to podmínka, non slash povídky budou vítány jakbysmet. Ráda bych, aby byla stránka benevolentní ke všem a všemu. Protože nic takového na naší ff scéně není.

 

Jde o to, že bych ráda vytvořila server CZ/SK, kde by bylo možné vkládat povídky stejně (systémově) jako kdysi na starý fanfiction.potterharry.net nebo AO3 či tomu podobné, s tím, že má autor volný výběr v rámci témat, fandomu, žánrů a zpracování. Bez podmíněného povolení - tedy s možností se neohlížet na beta-read.

Nesnažím se tím podpořit autory, kteří ignorují kánon nebo pravidla gramatiky češtiny nebo slovenštiny, prostě jim chci dát prostor k tomu se představit, ukázat (selektovat ochotně přizpůsobivé), věřím tomu, že čtenáři dokáží být natolik nároční, aby takového autora přivedli k sebereflexi a zlepšování vlastní tvorby. A že tak dají autorovi tu zkušenost stát se lepším. 
Mezi námi - čtenář má jistá očekávání kvality a nekvalitní autor je nenaplní. Pokud se jím bude chtít stát, bude na sobě muset zapracovat.

 


Název jsem zvolila fanfikce.eu (fanfikce.cz již někdo využívá, i když stránky neexistují; podle registrátora jsou už zabrané), název fanfikce jsem zvolila proto, že to je zapamatovatelné (neanglické), jasné a myslím, že všeříkající a neomezuje to autora/čtenáře ve fandomu.

 

Existuje mnoho cz/sk archívů povídek na téma Harry Potter, je mnoho všeobecně zaměřených v zahraničí, ale český internet v podstatě nenabízí nic pro nás všechny bez ohledu na fandom.

Představte si téma Star treku, Doctora Who, Sherlocka BBC (i Doylovky), HP, LOTRa, Eragona, Stmívání, cokoliv, co vás napadne (přidružit další témata nebude problém, pokud o to někdo zažádá, pokusím se vyjít všem vstříc). 

 Neočekávejte, že se tak stane hned, bude nějaký čas trvat, než zprovozním všechny skripty, než se mi podaří přeložit jazyk do češtiny, než se vše nastaví, jak má. Než uzpůsobím zkrátka celý web samotnému uživateli.

Můj odhad je zhruba tři měsíce práce, když se nic nepokazí a bude na to čas - nebudeme si nic namlouvat, holt už mi není sladkých sedmnáct ani dvacet, pětadvacet, abych na to měla dvojnásobek času wink.

 

 

Budu ráda za vaše názory, podnítí mě to v následné práci, věřte tomu. Přeci jen bych ráda věděla, že má práce nepřijde vniveč.
Myslíte, že má cenu zprovoznit takový web?